Udział w konferencji „Niepłodność - niechciane dziecko dobrobytu”

Konferencja zorganizowana przez IFMSA - Kraków odbyła się 11 kwietnia 2008 w Centrum Dydaktyczno – Kongresowym WL UJ CM, pod patronatem Dziekana Wydziału Lekarskiego UJ CM prof. dr hab. med. Wojciech Nowaka. Referaty wygłosili między innymi:

  • lek. med. Tomasz Bereza
  • dr n. med. Tomasz Milewicz
  • dr n. med. Wojciech Pabian
  • dr n. hum. Zbigniew Zalewski

Przesłaniem Konferencji było uświadomienie, iż fakt niepłodności staje się coraz poważniejszym problemem dotykającym w Polsce już co piątą parę oraz uświadomienie w jaki sposób może dojść do niepłodności nabytej, na czym polegają współczesne metody leczenia.

Na konferencji dowiedzieliśmy się, iż przyczyn niepłodności jest wiele – w naszej kulturze coraz więcej ludzi zajmuje się zarabianiem pieniędzy, karierą i zabawą, a na rodzenie dzieci kobiety decydują się dopiero po trzydziestce. Niestety natura przewidziała, że w tym wieku płodność zaczyna spadać, a od 33 roku życia drastycznie maleje. Pozostałe przyczyny to choćby moda. Od kilku lat dziewczyny odkrywają brzuchy w krótkich kurtkach i spodniach biodrówkach. Mają częściej powikłania po zapaleniach przydatków, o których być może nawet nie wiedziały: zrosty na jajowodach. Natomiast moda na obcisłe spodnie wśród panów przyczynia się do zaburzeń w procesie powstawania plemników.